X
تبلیغات
زولا

خـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــبــــــــــــــــــــر
پرتال خبر رسانی سلماس

خبر چیست؟

باور کردنی نیست که بیشمار تعریف برای خبر گفته اند.

مراحلی که باید یاد بگیریم

  • خبر
  • خبر نویسی
  • گزارش
  • مصاحبه


خبر تازه‌ترین رویدادی است که برای گروه زیادی از مردم جذابیت داشته باشد.
خبر گزارش از واقعیت‌هاست. اما هر واقعیتی را نمی‌توان خبر نامید.
خبر پیامی است که احتمال صحت و سقم در آن وجود دارد.
اصولاً هر اتفاقی که در اطراف ما رخ می‌دهد می‌تواند یک خبر باشد نکته قابل توجه اینجاست که رسانه‌ها اخبار را از میان رویدادها و اتفاقات روزمره انتخاب می‌کنند و این انتخاب، وظیفه خبرنگار است.
مهم‌ترین موضوعی که خبرنگاران را در انتخاب خبر از میان رویدادها یاری می‌کند «ارزش‌های خبری» است.
ارزش‌های خبری
تصور کنید در طی روز چند اتفاق برای شما افتاده باشد شما وقتی به خانه می‌رسید کدام یک از این اتفاقات را برای خانواده خود تعریف می‌کنیدحال با هم ارزش‌های خبری را مرور می‌کنیم. یادتان باشد هیچ وقت این ارزش‌ها را فراموش نکنید.
1ـ دربرگیری (Impact)
اولین ارزش جهت انتخاب یک اتفاق به عنوان خبر دربرگیری است یعنی اینکه آن اتفاق برای تعداد فراوانی از افراد جامعه قابل توجه باشد مثل نتیجه انتخابات
2ـ شهرت (prominency / Fame)
ارزش بعدی «شهرت» است به این ترتیب هر اتفاقی که پیرامون یک فرد مشهور رخ بدهد ارزش خبر شدن دارد
3ـ درگیری، کشمکش و برخورد (conflict)
هر اتفاقی که در آن درگیری، برخورد، جنگ، سرقت و جنایت وجود داشته باشد ارزش خبر شدن دارد. درگیری به شکل‌های مختلف ممکن است رخ دهد که به برخی از آنها اشاره می‌کنیم
الف ـ برخورد انسان با انسان مثل دعواها و کتک‌کاری‌های بین دو نفر یا دو گروه.
ب ـ برخورد انسان با طبیعت مثل بلاهای طبیعی از قبیل سیل، طوفان و زلزله.
4ـ استثنا و شگفتی (oddity)
معمولاً اتفاقات نادر و عجیب برای همه جالب توجه است و آن را برای دیگران روایت می‌کنند. به همین دلیل این موضوع یعنی استثنا و شگفتی یکی از ارزش‌های خبری برای انتخاب یک رویداد به عنوان خبر است.به این خبر در باره اولین تصاویر
5ـ بزرگی و فراوانی، تعداد و مقدار (maghitude)
با توجه به این ارزش می‌توان استنباط کرد که هرگاه اتفاقی برای گروه و یا تعداد بیشتری از افراد رخ دهد قابلیت خبر شدن را دارد. 6ـ مجاورت (جغرافیایی ـ معنوی) (proximity)
هر حادثه برای افرادی که در پیرامون آن رویداد زندگی می‌کنند دارای ارزش بیشتری می‌باشد. از همین روست که خبرنگاران یک رسانه معمولاً اخبار رویدادهایی را مخابره می‌کنند که مربوط به حوزه فعالیت آن رسانه باشد.یادتان باشد مجاورت فقط مادی و جغرافیایی نیست بلکه مجاورت معنوی هم باعث انتخاب خبر می‌شود. به عبارت دیگر برخی رویدادها به لحاظ معنوی برای گروهی از افراد جامعه مهم است. مثلاً هر خبری که مربوط به مسلمانان و یا ایرانیان سایر نقاط جهان باشد برای جامعه اسلامی ما دارای اهمیت است.
7ـ تازگی و نوبودن (Timelyness)

برای اینکه به اهمیت این ارزش خبری پی ببرید باید بدانید در دنیای مطبوعات اعتقاد بر این است که روزنامه مثل نوزادی است که در همان روز تولد جان می‌سپارد. پس خبرنگاری موفق است که خیلی زود تازه‌ترین اتفاق را شکار کند و هر چه سریع‌تر آن را به صورت خبر درآورد.


منبع کپی-پیست: حاجی آبادی (درس اول و نه آخر: منبع خبر را ذکر کنید!) موضوعات جالتبر از این وبلاگخبرنگار


.: Weblog Themes By Iran Skin :.

آمار سایت
تعداد بازدید ها: 9678